Novinky - 25.10.2023


Zvýšenie počtu označovačov s možnosťou platby platobnými kartami

Cestujúci v žilinskej MHD môžu využívať pri cestovaní dva základné druhy cestovných lístkov. Okrem časových predplatných cestovných lístkov si môžu vybrať z niekoľkých druhov jednorazových cestovných lístkov, pričom tieto sú dostupné v rôznej forme. K jednorazovým papierovým cestovným lístkom a SMS lístkom v roku 2021 pribudla možnosť zakúpiť si aj dva typy elektronických cestovných lístkov, ktoré je možné zaplatiť priamo vo vozidle prostredníctvom dopravnej alebo platobnej karty.

Práve platba platobnou kartou vo vozidlách MHD sa stala najobľúbenejšou formou nákupu a v súčasnosti až 57 % všetkých nákupov tohto typu cestovných lístkov sa v žilinskej MHD uskutočňuje prostredníctvom platobných kariet,“ potvrdil primátor mesta Žiliny, Peter Fiabáne. Dopravný podnik mesta Žiliny preto pristúpil k rozšíreniu počtu označovačov, ktoré disponujú platobným terminálom na čítanie platobných kariet, resp. zariadení ako mobilné telefóny alebo inteligentné hodinky s rozšírenými funkciami, ktoré komunikujú s platobným terminálom prostredníctvom technológie NFC a umožňujú tak zrealizovať bezkontaktnú platbu za cestovné v mestskej hromadnej doprave priamo vo vozidle.

V októbri 2023 ukončil dopravný podnik ďalšiu etapu rozšírenia počtu označovačov s možnosťou platby platobnou kartou v autobusoch a trolejbusoch. Až do tohto termínu bol totiž vo všetkých sólo vozidlách inštalovaný iba jeden kus a kĺbové vozidlá boli vybavené dvoma kusmi daného typu označovača. V rámci projektu rozšírenia označovačov bolo doplnených celkovo 73 terminálov pre platbu platobnou kartou, pričom boli umiestnené k zadným dverám vozidiel. V praxi to znamená, že v súčasnosti môžu cestujúci využívať v každom sólo vozidle 2 kusy a v každom kĺbovom vozidle 3 kusy označovačov s integrovaným platobným terminálom.

Cestujúci, rovnako ako doteraz, dokážu nové označovače identifikovať na základe žltého prevedenia krytu, na ktorom sú zobrazené logá vydavateľov platobných kariet VISA, MasterCard a Maestro. „Pre ešte lepšiu orientáciu cestujúcich pri nástupe sme vedľa dverí, pri ktorých sú osadené žlté označovače, nalepili samolepky signalizujúce možnosť využitia platby platobnou kartou za elektronický cestovný lístok," doplnil konateľ spoločnosti, Ing. Mikuláš Kolesár.

Rozšírenie počtu žltých označovačov so sebou prináša zásadné benefity pre cestujúcich. V prvom rade je to zrýchlenie nákupu elektronického cestovného lístka, a zároveň je výhodou skrátenie času zotrvania vozidla na zastávke z dôvodu efektívnejšieho prerozdelenia nastupujúcich cestujúcich, ktorí majú záujem využiť označovač s možnosťou platby platobnou kartou. Cieľom dopravného podniku je prispieť týmto krokom k zvýšeniu kvality a komfortu prepravy mestskou hromadnou dopravou v Žiline.
 

Fotogaléria k novinke:
Platba kartou<br/>DPMŽ Platba kartou<br/>DPMŽ

Naspäť

Ako vnímate zmenu trasy nočnej linky č. 50 v smere z Vlčiniec na železničnú stanicu?


Archív ankiet
SK | EN
Nový vyhľadávač spojenia na mybus.dpmz.skPripravujeme pre vás nový eshop.