Elektrobus v uliciach Žiliny

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. dostal od spoločnosti SOR Libchavy na skúšku Elektrobus EBN 10,5. V uliciach Žiliny ho cestujúca verejnosť bude môcť vidieť počas šiestich dní (od 28.6. do 3.7.) na pravidelných autobusových i trolejbusových linkách.
Elektrobus SOR ENB 10,5 je nízkopodlažný (low entry) mestský autobus určený pre bezemisnú prepravu osôb v meste s prepravnou kapacitou 85 osôb (19 sediacich).
Elektrobus, ktorý bude premávať na linkách žilinskej mestskej hromadnej dopravy má za sebou zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách v Tatranskej Lomnici, kde premával ako skibus.

Technické parametre Elektrobusu
Elektrický trakčný systém bol odvodený z podobných pohonov pre trolejbusy, ktoré majú v ČR dlhodobú tradíciu. Výrobné i prevádzkové skúsenosti umožnili vyvinúť v krátkom čase spoľahlivý trakčný systém, ktorý je tvorený asynchrónnym trojfázovým motorom s menovitým výkonom 120 kW a trakčným meničom na báze IGBT tranzistorov.
Trakčné lithium – iontové akumulátory Tunder – Sky majú parametre 2,5÷4,25V/300Ah - 180 ks. Životnosť akumulátorov definovaná poklesom kapacity na 80% pôvodnej je stanovená na polovicu životnosti celého autobusu, t.j. cca 400 tisíc km.
Dojazd elektrobusu SOR je cca 130 km v mestskej premávke (priemerná obsaditeľnosť 50%). Prázdny elektrobus má dojazd v medzimestskej premávke až 250 km.
Priemerná spotreba v mestskej premávke  je 0,87 – 0,9 kWh.
Pre pomalé nabíjanie postačuje bežná zásuvka 3x400 V s príslušnými bezpečnostnými a kontrolnými funkciami. Plná kapacita je dobitá za cca 7,5 hodiny (1 hodina nabíjania postačuje na dojazd cca 25 km).
Elektrobusy tejto spoločnosti sú nasadené v prevádzke mestskej hromadnej dopravy v Ostrave.

DPMŽ

Fotogaléria k novinke:
Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ

Naspäť

Želáte si dostávať aktuálne informácie? Prihláste sa do mailinglistu alebo využite odber správ pomocou RSS.

Využívate mimoriadne spoje MHD na cintoríny pri príležitosti sviatku Pamiatky zosnulých?

Archív ankiet
en English version
Vyhľadanie spojenia
Vymeniť