Elektrobus v uliciach Žiliny

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. dostal od spoločnosti SOR Libchavy na skúšku Elektrobus EBN 10,5. V uliciach Žiliny ho cestujúca verejnosť bude môcť vidieť počas šiestich dní (od 28.6. do 3.7.) na pravidelných autobusových i trolejbusových linkách.
Elektrobus SOR ENB 10,5 je nízkopodlažný (low entry) mestský autobus určený pre bezemisnú prepravu osôb v meste s prepravnou kapacitou 85 osôb (19 sediacich).
Elektrobus, ktorý bude premávať na linkách žilinskej mestskej hromadnej dopravy má za sebou zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách v Tatranskej Lomnici, kde premával ako skibus.

Technické parametre Elektrobusu
Elektrický trakčný systém bol odvodený z podobných pohonov pre trolejbusy, ktoré majú v ČR dlhodobú tradíciu. Výrobné i prevádzkové skúsenosti umožnili vyvinúť v krátkom čase spoľahlivý trakčný systém, ktorý je tvorený asynchrónnym trojfázovým motorom s menovitým výkonom 120 kW a trakčným meničom na báze IGBT tranzistorov.
Trakčné lithium – iontové akumulátory Tunder – Sky majú parametre 2,5÷4,25V/300Ah - 180 ks. Životnosť akumulátorov definovaná poklesom kapacity na 80% pôvodnej je stanovená na polovicu životnosti celého autobusu, t.j. cca 400 tisíc km.
Dojazd elektrobusu SOR je cca 130 km v mestskej premávke (priemerná obsaditeľnosť 50%). Prázdny elektrobus má dojazd v medzimestskej premávke až 250 km.
Priemerná spotreba v mestskej premávke  je 0,87 – 0,9 kWh.
Pre pomalé nabíjanie postačuje bežná zásuvka 3x400 V s príslušnými bezpečnostnými a kontrolnými funkciami. Plná kapacita je dobitá za cca 7,5 hodiny (1 hodina nabíjania postačuje na dojazd cca 25 km).
Elektrobusy tejto spoločnosti sú nasadené v prevádzke mestskej hromadnej dopravy v Ostrave.

DPMŽ

Fotogaléria k novinke:
Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ Elektrobus EBN 10,5<br/>DPMŽ

Naspäť

Aký typ cestovného lístka používate na občasné (nepravidelné) cestovanie?


Archív ankiet
SK | EN
Nový vyhľadávač spojenia na mybus.dpmz.skPripravujeme pre vás nový eshop.