Porovnanie záberu verejného priestoru MHD versus IAD

V sobotu 22.9.2018, kedy sa končil Európsky týždeň mobility a zároveň tento deň bol aj medzinárodným dňom bez áut, zorganizoval Dopravný podnik, spolu s Mestským úradom v Žiline, fotoakciu na porovnanie záberu verejného priestoru na ulici Kvačalova v smere od sídla DPMŽ na Hájik.

Cieľom bolo zaznamenať a preukázať, aký malý priestor zaberie na ceste jeden autobus s cca 50 cestujúcimi a koľko veľa priestoru zaberie 50 osobných áut (väčšina vozidiel je obsadená iba jedným človekom/vodičom). Na priložených fotografiách je zrejmé, že ak by sa vodiči 50 áut presunuli do jedného autobusu, nebolo by na cestách toľko kolón. Z priestorových dôvodov boli autá pri fotoakcii zoradené natesno 3 vedľa seba, čo samozrejme pri bežnej prevádzke nie je možné. No aj tak je vidieť, aký veľký priestor týchto 50 áut zabralo. Ak by boli zoradené za sebou, na zachytenie takejto dlhej kolóny by nestačila ani celá ulica Kvačalova v jej priamom úseku. Takéto kolóny majú následne vplyv aj na presnosť vozdiel MHD, čo sa negatívne odzrkadľuje v meškaní spojov prakticky všetkých liniek MHD.

Dopravný podnik a Mesto Žilina chce aj touto akciou upriamiť pozornosť na dôsledky využívania IAD pred MHD a povzbudiť vodičov k tomu, aby  využívali MHD a prispeli k zlepšeniu dopravnej situácie v našom meste.

-DPMŽ-

Fotogaléria k novinke:
MHD versus IAD<br/>DPMŽ MHD versus IAD<br/>DPMŽ MHD versus IAD<br/>DPMŽ

Naspäť

Navštívili ste už naše nové predajné miesto na Ul. republiky 2?


Archív ankiet
SK | EN
Nový vyhľadávač spojenia na mybus.dpmz.skPripravujeme pre vás nový eshop.