Žilina je prvé slovenské mesto s verejnou dopravou na Mapách Google

Spoločnosť Google v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Žiliny s.r.o., ktorý poskytol potrebné dáta, spúšťa v rámci svojej služby Mapy Google funkciu „Verejná doprava v Žiline“. Prostredníctvom novej funkcie môžu užívatelia vyhľadávať informácie o mestskej hromadnej doprave, čiže o trolejbusoch a autobusoch v celej Žiline. Informácie o mestskej hromadnej doprave má vďaka tomu k dispozícii vyše 85 tisíc obyvateľov Žiliny, plus ďalšie tisícky ľudí, ktorí do Žiliny prichádzajú za prácou, či ako turisti a návštevníci mesta.

„Ako rodená Žilinčanka som prirodzene veľmi pyšná, že práve Žilina je prvým mestom na Slovensku, ktoré sprístupňuje svoju verejnú dopravu na Mapách Google,“ hovorí Petra Popluhárová Cross, softvérová inžinierka Google MountainView a dodáva: „Vďaka tejto novej službe, ktorú sme spustili v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Žiliny, bude odteraz vyhľadávanie najlepšieho dopravného spojenia otázkou niekoľkých kliknutí.“

„Som veľmi rád, že náš dopravný podnik môže byť prvým slovenským dopravcom, ktorý začal spoluprácu s tak významnou spoločnosťou, akou je Google,“ hovorí riaditeľ Dopravného podniku mesta Žiliny s.r.o. Ing. Ján Barienčík, PhD. „Žilina je aj univerzitným mestom a som presvedčený, že najmä študenti, ale aj obyvatelia a návštevníci Žiliny ocenia, že si budú môcť vyhľadať dopravné spojenie mestskou hromadnou dopravou aj na jednom z najpoužívanejších vyhľadávačov na svete,“ dodal riaditeľ DPMŽ.

Prostredníctvom novej funkcie „Verejná doprava v Žiline“ na Mapách Google (mapy.google.sk) budú informácie o mestskej hromadnej doprave sprístupnené užívateľom rovnako jednoduchým spôsobom ako všetky ostatné geografické informácie.

Užívatelia budú odteraz môcť vyhľadávať informácie týkajúce sa mestskej hromadnej dopravy cez jednoduché rozhranie. Aplikácia umožní zobrazenie detailných informácií o trasách liniek, vyhľadávanie jednotlivých zastávok v určitej oblasti a zobrazenie informácií o nich, ako aj samotný cestovný poriadok.

Ako získať informácie o Verejnej doprave na Mapách Google

Ak chce užívateľ získať informácie o mestskej doprave, stačí, keď pod záložkou „Vyhľadať trasu“ zadá východiskový a cieľový bod svojej cesty – môže zadať priamo adresu alebo názov konkrétneho miesta. Jednotlivé možnosti mu ponúknu nielen informácie o mestskej hromadnej doprave, ale aj najlepšiu trasu pre cestu autom. Užívateľ si môže týmto spôsobom svoju trasu pohodlne naplánovať.
Pri práci s údajmi týkajúcimi sa mestskej hromadnej dopravy sa mu zobrazia pokyny, ktoré užívateľa oboznámia s celou trasou krok za krokom. Následne sa objaví mapa s ikonami a po kliknutí na každú z týchto ikoniek sa zobrazí odchod nasledujúceho spoja. 

Informácie o mestskej hromadnej doprave sú tiež dostupné cez všetky mobilné zariadenia, ktoré dokážu pracovať s Mapami Google vrátane smartphonov s operačným systémom Android, iOS, BlackBerry či Windows Mobile.

Projekt je výsledkom spolupráce spoločnosti Google a Dopravného podniku mesta Žiliny, s. r. o.. Viac informácií nájdu užívatelia na stránke www.google.sk/transit.

O Dopravnom podniku mesta Žiliny s.r.o.
Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. zabezpečuje prevádzku mestskej hromadnej dopravy v piatom najväčšom meste na Slovensku od roku 1993 a je spoločnosťou, ktorú v plnej miere vlastní mesto Žilina. Cestujúcich prepravuje na 21 linkách autobusmi a trolejbusmi, ktoré ročne najazdia viac ako 3,5 milióna kilometrov a prepravia okolo 12 miliónov cestujúcich. Vo všetkých svojich vozidlách má informačný systém, ktorý poskytuje cestujúcim obrazové i akustické informácie počas prepravy. Zároveň umožňuje zber dát, ktoré slúžia na analýzu dopravných, technických i ekonomických ukazovateľov. Viac informácií nájdete na www.dpmz.sk.

O spoločnosti Google Inc.
Inovatívne vyhľadávacie technológie spoločnosti Google umožňujú každodenný prístup k informáciám miliónom ľudí po celom svete. Google založili v roku 1998 Larry Page a Sergey Brin, dvaja študenti univerzity v Stanforde, a dnes má popredné postavenie na všetkých hlavných globálnych trhoch. Model cielenej reklamy, ktorý Google ponúka svojim zákazníkom, poskytuje firmám všetkých veľkostí merateľné výsledky a zároveň rozširuje možnosti internetu pre samotných používateľov. Centrála spoločnosti Google sa nachádza v americkom Silicon Valley, jednotlivé pobočky potom na rôznych miestach Ameriky, Európy a Ázie. Viac informácií nájdete na www.google.com.

# # #
Google je ochranná známka spoločnosti Google Inc. Všetky ďalšie mená produktov či firiem môžu byť ochrannými známkami svojich vlastníkov.

V prípade záujmu o ďalšie tlačové informácie a materiály, prosím, kontaktujte:

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta Žilina
Odbor tlačový a zahraničných vecí
Radnica Žilina
Radničná 1, 010 01 Žilina
Tel.: +421 41 50 73 213
E-mail: hovorca@zilina.sk

Grayling Slovakia
Daša Tkáčová
Palisády 36, 811 06 Bratislava
Tel.: +421 2 5920 1405
Fax: +421 2 5920 1400
E-mail: dasa.tkacova@grayling.com

 

Fotogaléria k novinke:
Príklad vyhľadania cesty v službe Google Mapy<br/> Príklad zobrazenia odchodov spojov jednotlivých liniek z vybranej zastávky v službe Google Mapy<br/> Príklad vyhľadania spojenia na zariadení s operačným systémom iOS<br/> Príklad vyhľadania cesty na zariadení s operačným systémom Android<br/> Príklad vyhľadania spojenia na zariadení s operačným systémom Android<br/> Príklad zobrazenia odchodov z vybranej zastávky na zariadení s operačným systémom Android<br/>

Naspäť

Ktorú mobilnú aplikáciu na vyhľadanie spojenia MHD používate?







Archív ankiet
SK | EN
Nový vyhľadávač spojenia na mybus.dpmz.skPripravujeme pre vás nový eshop.